Malaysia
Registration InterestFor Business
The True Malaysia: Trade, Tourism and Malaysian People
EN — EnglishBM — Bahasa Melayu, bahasa semasa
Perikanan dan akuakultur Malaysia dalam cahaya hangat — ilustrasi editorial yang disediakan untuk halaman ini, bukan gambar pelabuhan, ladang atau kilang tertentu.

SEKTOR PERNIAGAAN MALAYSIA

Makanan Laut & Akuakultur Malaysia

Terokai perikanan tangkapan, penternakan ikan, pemprosesan makanan laut dan perdagangan Malaysia. Temui kategori produk, bandingkan data bertarikh dan hubungi sumber industri atau rasmi yang tepat untuk langkah anda yang seterusnya.

The True Malaysia ialah platform maklumat bebas. Institusi, contoh syarikat dan sumber perjanjian yang disenaraikan di sini ialah rujukan editorial — tiada satu pun membayangkan perkongsian, pengesahan, pemeriksaan sijil atau kelulusan pembekal.

Bahasa Inggeris ialah bahasa sumber halaman ini. Angka, tajuk sumber, rujukan jadual, nama penerbit, URL, tempoh dan perkataan pengesahan dikekalkan dalam bentuk asalnya dalam kedua-dua bahasa. Terjemahan Bahasa Melayu ini belum disemak oleh editor bahasa ibunda.

Dikaji dan disemak: 2026-10-12

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.

Mula Di Sini

Daripada perairan dan ladang kepada pembeli

Ekonomi perikanan Malaysia menghubungkan tangkapan marin dan darat, akuakultur air tawar dan pinggir laut, perkhidmatan pendaratan dan pengendalian, pemprosesan, pengedaran dan perdagangan. Statistik di halaman ini menerangkan bahagian rantaian yang berbeza, bukan satu saiz pasaran makanan laut yang boleh ditukar ganti.

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.
  • Perikanan tangkapan

    Tangkapan yang didaratkan daripada aktiviti perikanan marin dan darat. Pendaratan marin kekal berasingan daripada pengeluaran ladang di seluruh halaman ini.

  • Akuakultur

    Produk akuatik yang diternak daripada kolam, sangkar dan tangki, bersama sistem moluska dan rumpai laut. Rumpai laut mempengaruhi tan yang dilaporkan secara ketara.

  • Pemprosesan dan perdagangan

    Ikan, udang, moluska dan produk sedia dimasak melayani pembeli dan keperluan pengendalian yang berbeza. Bakul perdagangan yang diterbitkan turut merangkumi item bukan makanan dan huluan.

Ukuran Bertarikh

Gambaran pengeluaran

Enam angka daripada jadual perikanan 2025, setiap satu dengan definisi dan rujukan jadualnya sendiri. Ia menerangkan aktiviti berbeza dan tidak boleh ditukar ganti.

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.
Gambaran pengeluaran
PenunjukTempohNilaiDefinisiSumber
Pendaratan tangkapan marin20251,393,398 tanSemua kategori pendaratan marin negara; bukan akuakultur

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)

2. JADUAL PENDARATAN IKAN 2025 .pdf, Table 4.2
Pendaratan tangkapan darat20259,912.19 tanTangkapan darat sahaja; tidak termasuk pengeluaran air tawar ternakan

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)

5. JADUAL PERIKANAN DARAT 2025.pdf, Table 33.1
Pengeluaran akuakultur yang dilaporkan2025500,155.54 tanTermasuk 212026.25 tan berat basah rumpai laut; bukan ikan sahaja

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)

6. JADUAL AKUAKULTUR 2025.pdf, Table 14.1
Rumpai laut yang diternak2025212,026.25 tan berat basahRumpai laut termasuk dalam jumlah akuakultur yang dilaporkan

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)

Table 14.1 / 28.2
Pengeluaran akuakultur air tawar2025115,107.42 tanSubjumlah air tawar Jadual 14.1 DOF

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)

Table 14.1
Nilai borong akuakultur2025RM4,414,022,080Nilai borong, bukan jualan runcit, eksport atau KDNK; sumber RM ribu ditukar kepada RM

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)

Table 14.2

Apa sebenarnya terkandung dalam jumlah akuakultur

Angka akuakultur yang dilaporkan termasuk rumpai laut berat basah. Menolak komponen rumpai laut memberikan baki yang halaman ini labelkan sebagai terbitan — dan baki itu ialah pengeluaran haiwan akuatik, bukan ukuran ikan bersirip sahaja. Ketiga-tiga nombor sentiasa ditunjukkan bersama supaya tiada satu pun boleh dipetik bersendirian sebagai pengeluaran ikan Malaysia.

  • 500,155.54

    Pengeluaran akuakultur yang dilaporkan

  • 212,026.25

    Rumpai laut yang diternak

  • 288,129.29

    Akuakultur tidak termasuk rumpai laut

    Terbitan

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)

Tangkapan bukan penternakan. Pendaratan marin, tangkapan darat dan akuakultur ialah tiga ukuran berasingan dan tidak pernah ditambah menjadi satu angka pengeluaran.

Ini angka pengeluaran 2025. Angka perdagangan di bawah halaman ini ialah 2024 dan datang daripada penerbitan yang berbeza. Kedua-duanya tidak pernah digabungkan menjadi satu gambaran tahunan.

Apa Yang Perlu Ditetapkan

Penjelajah ikan, kerang dan produk

Sebelas kumpulan produk dan soalan yang biasanya menentukan perbualan. Kad ini bukan panduan pengenalan saintifik, bukan kedudukan pengeluaran peringkat spesies dan bukan tuntutan bahawa setiap produk diternak di dalam negara.

Menunjukkan 11 daripada 11 kumpulan produk.

  • Udang dan udang galah

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Udang; tiger and whiteleg shrimp are documented marine farm categories [SEA04]

    Utuh, dikupas, dibuang usus, sejuk beku dan sedia dimasak; tetapkan spesies, saiz atau bilangan, rawatan dan berat bersih

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Tilapia

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Tilapia

    Utuh atau fillet; tentukan varieti sebenar, saiz dan sumber ternakan air tawar

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Ikan keli dan patin

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Keli / patin are separate statistical categories

    Utuh, dipotong dan sedia dimasak; tetapkan spesies dan bukan memesan “catfish” secara umum

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Siakap

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Siakap

    Utuh dan fillet; tetapkan sumber, saiz, keadaan tuaian dan keperluan rantaian sejuk

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Kerapu

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Kerapu groups in DOF aquaculture tables [SEA01]

    Hidup, sejuk dan sejuk beku; sahkan spesies tepat, perolehan yang sah dan keperluan pengendalian

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Tuna dan kumpulan seakan tuna

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    DOSM’s tuna basket covers multiple groups [SEA03]

    Ikan utuh sejuk atau sejuk beku, potongan dan produk sedia dimasak; sahkan spesies dan dokumentasi tangkapan

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Mackerel dan ikan pelagik

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Source groups include kembong/pelaling and tenggiri [SEA03]

    Utuh, sejuk beku atau diproses; sahkan spesies tepat dan pek pembeli

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Sotong dan sotong katak

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Sotong: source grouping differs from exact biological names

    Utuh, dibersihkan, tiub, gelang dan produk sedia dimasak; tentukan spesies, pembersihan dan saiz

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Ketam

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Ketam; marine and mud-crab products require exact identification

    Hidup, sejuk, sejuk beku dan isi; tetapkan spesies, gred dan kaedah pengeluaran isi

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Moluska dan dwicengkerang

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Kerang, siput sudu and tiram appear in DOF farm tables [SEA01]

    Format bercengkerang dan isi; sahkan kawasan tuaian, pengujian dan kawalan pengendalian

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

  • Rumpai laut

    Istilah yang digunakan di Malaysia

    Rumpai laut

    Basah, kering dan aplikasi bahan; tetapkan spesies, kelembapan, kebersihan dan kegunaan yang dimaksudkan

    Illustrative product group; not a scientific species identification plate

Label kumpulan sumber bukan sinonim biologi. Bakul mackerel, tuna, sotong dan sardin/selayang setiap satunya merangkumi lebih daripada satu spesies, dan “Sardine / Selayang” ialah label statistik dan bukan nama universal. Sahkan spesies saintifik dan asal usul sebenar sebelum sesuatu transaksi.

Bawal, cencaru, kerisi, ikan merah, pari dan kumpulan sardin/selayang muncul dalam jadual penggunaan di bawah. Kategori timun laut, kerang, kupang dan tiram juga muncul dalam pelaporan akuakultur yang diterbitkan. Ia diliputi di sana dan bukan diberikan imej serta nama saintifik rekaan di sini.

Sistem

Sistem akuakultur dan bekalan huluan

Lima perkara yang perlu diselesaikan sebelum membandingkan ladang atau pembekal. Kejayaan bergantung pada tapak sebenar dan kawalan operasinya, bukan pada jenis sistem.

  • Pengeluaran kolam

    Periksa sumber air, pelan penebaran, benih, makanan, pemantauan air dan pengaturan efluen. Sistem udang dan ikan berbeza.

  • Sangkar marin dan air tawar

    Sahkan kebenaran tapak, kapasiti tampung, kualiti air, akses operasi dan pendedahan cuaca dengan pihak berkuasa tempatan yang berkaitan. Pesisir pantai yang menarik tidak membawa sebarang hak tersirat untuk menggunakannya.

  • Hatceri dan benih

    Tanya tentang induk, dokumentasi kesihatan, kebolehjejakan kelompok, pengangkutan dan penyesuaian. Tuntutan SPF meliputi patogen yang didokumenkan dan kelompok itu sahaja — ia bukan jaminan terhadap semua penyakit.

  • Makanan dan kesihatan ikan

    Bandingkan spesifikasi makanan bagi peringkat hayat dan spesies yang tepat. Dapatkan panduan veterinar dan teknikal, bukan menyalin dos atau mengharapkan hasil kesihatan.

  • Teknologi

    Siaran sektor udang Jun 2026 membincangkan sistem akuakultur kitar semula, pemantauan air bersambung dan pembangunan bebas patogen tertentu. Ini arah teknologi, bukan jaminan prestasi peralatan atau pulangan.

Satu angka udang ternakan, dan skopnya

Pengeluaran udang marin ternakan dilaporkan sebagai 57,047.80 tan pada 2025, sepadan dengan baris udang harimau dan udang putih yang digabungkan dalam jadual akuakultur 2025. Ia lebih sempit daripada kategori bekalan udang gabungan dalam jadual penggunaan di bawah, jadi kedua-duanya tidak dibandingkan.

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)SEA04 — DOF / Department of Information official release — 2024/2025 farmed marine shrimp volume/wholesale value; whiteleg and tiger shrimp; RAS/IoT/SPF orientation (opens in a new tab)

Tiga singkatan yang digunakan di atas

RAS:
Sistem akuakultur kitar semula.
IoT:
Peranti pemantauan bersambung.
SPF:
Bebas patogen tertentu, bagi organisma dan skop ujian yang dinyatakan sahaja.

Permintaan Domestik

Apa yang tersedia untuk pengguna Malaysia?

Penggunaan per kapita di sini mengukur jumlah makanan yang tersedia bagi setiap orang setahun melalui akaun bekalan dan penggunaan. Ia ukuran ketersediaan ketara, bukan tinjauan tentang apa yang dimakan setiap orang.

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.
Apa yang tersedia untuk pengguna Malaysia?
KategoriLabel sumberPengeluaranImportEksportKetersediaan
BawalBawal21,272.36,956.9269.40.8
CencaruCencaru33,559.51,142.42,173.41
Ikan keliKeli46,533.67,553327.31.6
KerisiKerisi46,085.237.710.41.3
KetamKetam15,286.85,488.65,265.70.3
MackerelGrouped source label146,916.158,781.311,439.75.6
Ikan merahIkan merah14,651.2219.961.20.4
PariPari12,930.61,973.7109.10.4
PatinPatin18,993.61.2—0.6
SardinSelayang: DOSM statistical label87,93617,701.6280.33
SiakapSiakap62,631.61,320.99,007.51.6
SotongSotong: source group label68,247.359,008.240,502.62.5
TilapiaTilapia33,559.51,942.26291
TunaGrouped source label80,390.61,957.614,558.91.9
UdangUdang: combined group142,677.745,197.530,215.14

Pengeluaran / Import / Eksport: tan · Ketersediaan: kg/orang/tahun · 2025

SEA03 — DOSM — 2025 selected fisheries production/import/export/PCC; Exhibit 5 page 37 (PDF page 47); detailed Table 4 and technical notes. PCC is food available per person, not surveyed intake. (opens in a new tab)

Sengkang ialah nilai hilang sumber itu sendiri dan dikekalkan sebagai hilang. Ia tidak pernah dibaca sebagai sifar.

Ini kategori terpilih. Menambah lima belas angka ketersediaan itu tidak memberikan jumlah penggunaan ikan Malaysia, dan tiada jumlah sedemikian ditawarkan di sini.

Laluan pembeli domestik untuk disiasat

  • Pembeli pasar basah dan borong
  • Pasar raya
  • Restoran dan dapur institusi
  • Pemproses
  • E-dagang dan pengedar khusus

Kelayakan bergantung pada spesies, harga dan gred, pek, jangka hayat yang tinggal dan keadaan penghantaran. Ini segmentasi pembeli editorial, bukan bahagian pasaran yang diukur.

Perdagangan

Data perdagangan

Bakul 2024 yang diterbitkan lebih luas daripada makanan laut boleh dimakan. Membacanya sebagai jumlah eksport makanan laut ialah kesilapan paling biasa yang seksyen ini wujud untuk mengelakkannya.

Pemprosesan dan produk nilai ditambah

Sepakati bentuk produk sebelum membandingkan tawaran. Ikan sejuk utuh, fillet sejuk beku, sotong dibersihkan, udang dikupas, produk masak dan makanan laut sedia dimasak mempunyai hasil, keperluan pengendalian dan spesifikasi pembeli yang berbeza.

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.

Selesaikan kesemua ini secara bertulis

  • Kaedah pemprosesan
  • Penyaduran ais
  • Bahan tambah dan rawatan
  • Berat bersih berbanding kasar
  • Pemotongan dan hasil
  • Format pek
  • Alergen
  • Jangka hayat
  • Kawalan suhu

Pembekuan pantas individu menerangkan format pembekuan. Ia bukan pensijilan dan bukan jaminan kualiti produk.

Pembangunan label persendirian perlu menetapkan pemilikan resipi dan produk, reka bentuk, tanggungjawab label, pesanan minimum, pengujian, kebolehjejakan dan kriteria penerimaan. Tiada syarikat di halaman ini mempunyai pesanan minimum universal, masa petunjuk atau tawaran label persendirian menyeluruh yang disahkan.

Bakul komoditi perikanan luas, 2024

Bakul komoditi perikanan luas, 2024
UkuranKuantitiNilai
Eksport403,006.7 tanRM4,389.92 juta
Import662,183.77 tanRM6,577.33 juta

Bakul nilai termasuk ikan hiasan, tepung ikan, tumbuhan akuatik, rumpai laut dan kategori pelbagai. Jumlah tan yang diterbitkan sudah mengecualikan ikan hiasan, yang diukur dalam unit. Ini bukan jumlah makanan laut boleh dimakan sahaja, bukan jualan akuakultur dan bukan kuantiti eksport ikan ternakan dalam negara.

SEA02 — DOF Malaysia — Original workbooks read: Table 1.2 composition/totals, Tables 2.3/3.3 country values. Stored monetary values are MYR; million-unit custom display confirmed. Do not use erroneous historic regional-table percentages. (opens in a new tab)

Dua belas kategori yang diterbitkan

Dua belas kategori yang diterbitkan
Kategori penerbitKuantiti eksportNilai eksportKuantiti importNilai import
Udang, hidup, segar atau sejuk, sejuk beku31,876.22RM846.97 juta42,589.49RM669.17 juta
Ikan, segar atau sejuk, sejuk beku88,872.14RM586.83 juta225,279.87RM2,151.28 juta
Ikan, disediakan atau diawet, n.e.s43,152.84RM770.76 juta41,167.92RM448.37 juta
Ikan hidup1,849.91RM24.78 juta415RM13.62 juta
Krustasia, moluska dan invertebrata akuatik lain, hidup, segar atau sejuk, sejuk beku57,431.88RM820.71 juta89,982.31RM1,255.84 juta
Krustasia, moluska dan invertebrata akuatik lain, disediakan atau diawet, n.e.s.7,257.31RM219.73 juta41,491.97RM296.6 juta
Fillet ikan dan isi ikan lain, segar atau sejuk, sejuk beku (termasuk selain segar atau sejuk, sejuk beku)14,880.99RM196.63 juta73,295.61RM775.47 juta
Tepung ikan tidak sesuai untuk kegunaan manusiaTepung ikan diterbitkan sebagai tidak sesuai untuk kegunaan manusia.100,615.27RM555.41 juta90,252.76RM488.35 juta
Tumbuhan akuatikTumbuhan akuatik dan rumpai laut dipisahkan daripada ikan.41,678.1RM103.22 juta5,162.04RM31.74 juta
Rumpai lautTumbuhan akuatik dan rumpai laut dipisahkan daripada ikan.1,615.97RM23.43 juta2,084.77RM110.2 juta
Lain-lain13,776.06RM175.25 juta50,462.01RM274.92 juta

Kuantiti eksport / Kuantiti import: tan · 2024

Ikan hiasan dikira dalam unit dan ditunjukkan berasingan di bawah baris tan, supaya ia tidak boleh dibaca sebagai sebahagian daripada jumlah tan.

Ikan hiasan dikira dalam unit dan ditunjukkan berasingan di bawah baris tan, supaya ia tidak boleh dibaca sebagai sebahagian daripada jumlah tan.
Kategori penerbitKuantiti eksportNilai eksportKuantiti importNilai import
Ikan hiasan unit33,129,001RM66.21 juta55,923,087RM61.76 juta

“n.e.s.” bermaksud tidak dinyatakan di tempat lain dalam pengelasan sumber. Ini kategori penerbit, bukan jumlah peringkat spesies, dan tiada kod HS tunggal diberikan kepadanya di sini.

Jadual perikanan terpilih 2025 menggunakan asas komoditi yang berbeza. Kedua-dua siri itu tidak digabungkan untuk membuat kesimpulan pertumbuhan.

Rantaian sejuk dan logistik eksport

Lindungi keadaan produk daripada pendaratan atau tuaian hingga penyimpanan, pemprosesan dan penghantaran. Sepakati julat suhu pembeli, kaedah pemantauan, perlindungan pek, jangka hayat yang tinggal dan pemeriksaan penerimaan.

Tetapkan tanggungjawab sebelum penghantaran

  • Pengaisan, penyejukan atau pembekuan
  • Log suhu
  • Pengendalian stor sejuk
  • Pemuatan
  • Luar jangka semasa transit
  • Pemeriksaan
  • Barangan ditolak

Haiwan hidup memerlukan pengangkutan khusus spesies dan perancangan kebajikan. Penghantaran sejuk biasa tidak memenuhi setiap keperluan ikan hidup.

Destinasi

Destinasi eksport dan asal import, 2024

Setiap baris di bawah merujuk kepada keseluruhan bakul komoditi perikanan. Tiada satu pun kedudukan negara khusus udang, tuna atau kerapu, dan asal sesuatu import tidak menyatakan apa-apa tentang apa yang dikeluarkan Malaysia.

Destinasi eksport

Destinasi eksport
RakanNilai 2024Bahagian
ChinaRM1,432.59 juta32.6%
Singapura / SingaporeRM880.91 juta20.1%
ThailandRM282.04 juta6.4%
Hong KongRM197.12 juta4.5%
TaiwanRM188.29 juta4.3%
AustraliaRM186.19 juta4.2%
KoreaRM185.24 juta4.2%
Turki / TurkeyRM178.86 juta4.1%
Kesatuan Eropah / European Union AgregatRM114.32 juta2.6%
Negara Lain / Others BakiRM744.35 juta17%

Asal import

Asal import
RakanNilai 2024Bahagian
ChinaRM1,447.65 juta22%
VietnamRM934.76 juta14.2%
ThailandRM872.21 juta13.3%
IndonesiaRM819.82 juta12.5%
IndiaRM380.79 juta5.8%
NorwayRM265.95 juta4%
JepunRM183.67 juta2.8%
OmanRM183.1 juta2.8%
Kesatuan Eropah / European Union AgregatRM101.23 juta1.5%
Negara Lain / Others BakiRM1,388.15 juta21.1%

Baris Kesatuan Eropah ialah agregat negara anggota, dan “Negara Lain” ialah baki selepas rakan yang dinamakan. Kedua-duanya bukan satu negara, dan kedua-duanya ditandakan dalam jadual.

SEA02 — DOF Malaysia — Original workbooks read: Table 1.2 composition/totals, Tables 2.3/3.3 country values. Stored monetary values are MYR; million-unit custom display confirmed. Do not use erroneous historic regional-table percentages. (opens in a new tab)

Akses Pasaran

Perjanjian perdagangan dan akses pasaran

Tujuh belas sumber perjanjian rasmi MITI, setiap satu disemak pada 12 Oktober 2026. Layanan makanan laut bergantung pada spesies dan bentuk produk, pengelasan, jadual destinasi, peraturan asal usul dan bukti yang diperlukan — bukan pada lencana peringkat sektor.

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.

Urutan penghantaran yang praktikal

  1. Tetapkan produk dan pengelasan HS-nya.
  2. Sahkan kebolehterimaan dan keperluan kemudahan bagi destinasi berkenaan.
  3. Semak jadual tarif yang berkaitan dan peraturan asal usul.
  4. Sediakan bukti asal usul yang diperlukan.
  5. Sahkan dokumen kesihatan, tangkapan, permit dan pengimport.
  6. Kira cukai yang masih terpakai dan logistik.

MEEPA ditunjukkan sebagai ditandatangani, bukan aktif

Malaysia–EFTA dilabelkan telah ditandatangani, dengan tarikh berkuat kuasa tidak ditentukan oleh halaman MITI yang disemak pada 12 Oktober 2026. Tiada manfaat tarif diiklankan di bawahnya.

SEA-FTA17 — MITI — Malaysia–EFTA (MEEPA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification required (opens in a new tab)

Menunjukkan 17 daripada 17 sumber perjanjian.

Keutamaan FTA tidak menggantikan syarat sanitari, kesihatan haiwan, kebolehjejakan atau permit import.

Geografi

Pengeluaran dan perolehan wilayah

Lapan rekod negeri terpilih bagi pengeluaran akuakultur yang dilaporkan, termasuk rumpai laut. Ini pilihan daripada jadual yang diterbitkan, bukan kedudukan negeri yang lengkap.

Pengeluaran dan perolehan wilayah
NegeriAkuakultur dilaporkantermasuk rumpai lautCara membacanya
Sabah221,776.1212,003Jumlah akuakultur dilaporkan yang didominasi rumpai laut; jangan bandingkan ini dengan pengeluaran negeri ikan sahaja
Perak79,873.870Sistem air tawar dan air payau; sumber perolehan negeri rasmi
Pulau Pinang64,596.1720.88Sistem akuakultur kolam dan sangkar marin
Kedah31,639.310Sistem kolam dan sistem kultur lain
Johor28,974.921.9Sistem campuran air tawar dan air payau
Selangor22,134.780.47Sistem air tawar dan air payau
Pahang14,308.170Sangkar air tawar dan sistem kultur lain
Sarawak13,525.460Sumber air tawar dan marin; sahkan pihak berkuasa tempatan yang berkaitan

tan · 2025

SEA01 — DOF Malaysia — Original archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.2 (opens in a new tab)

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.

Jumlah Sabah sangat dipengaruhi oleh rumpai laut berat basah, jadi ia tidak setanding dengan pengeluaran negeri ikan sahaja. Perak dan Pulau Pinang mempunyai campuran sistem kultur yang berbeza. Bandingkan produk dan sistem sebenar sebelum memilih wilayah perolehan.

Bagi Pantai Timur, Johor dan Malaysia Timur, gunakan sumber perikanan negeri yang sesuai dan sahkan premis sebenar pembekal.

Tiada peta yang dijana ditunjukkan. Angka pengeluaran tidak menunjukkan tapak ladang yang tersedia atau permit pelaburan, dan meletakkan ilustrasi atas peta akan membayangkan ketepatan yang tidak dimiliki halaman ini.

Peraturan

Dasar, pelesenan dan sokongan awam

Lapan bidang sumber, setiap satu titik permulaan dan bukan penentuan. Pengaturan air tawar, marin dan Malaysia Timur boleh melibatkan pihak berkuasa yang berbeza.

Dasar, pelesenan dan sokongan awam
Dasar atau sumberCara menggunakannyaSumber
Dasar Agromakanan Negara / DAN 2.0, 2021–2030Perikanan dan akuakultur berada dalam skop pembangunan agromakanan dasar ini. Sasaran dasar bukan hasil yang dicapai.

SEA17 — DOF — DAN 2.0 2021–2030 and fisheries climate action plan 2024–2030 listed; expired 2021–2025 plan not presented as new (opens in a new tab)SEA18 — KPKM — NAP/DAN 2.0 policy includes fisheries/aquaculture; resilient, technology-enabled agrofood orientation (opens in a new tab)

Pelan tindakan iklim perikanan, 2024–2030Disenaraikan sebagai sumber rasmi. Langkah terperincinya tidak diekstrak secara bebas untuk halaman ini.

SEA17 — DOF — DAN 2.0 2021–2030 and fisheries climate action plan 2024–2030 listed; expired 2021–2025 plan not presented as new (opens in a new tab)

Akta Perikanan 1985 [Akta 317] dan pindaanSumber perundangan teras. Sahkan teks tergabung semasa dan peraturan berkaitan sebelum keputusan operasi.

SEA07 — DOF — Fisheries Act 1985 [Act 317]; amendments and rules discovery; no consolidated-current-law analysis (opens in a new tab)

Pelesenan perikanan tangkapanLaluan rasmi vesel, eLogbook dan pelesenan. Tiada hak menangkap ikan dijamin olehnya.

SEA10 — DOF — Vessel licensing, eLogbook and related official resource (opens in a new tab)

Pelesenan akuakulturKenal pasti negeri, lokasi dan sistem terlebih dahulu, kemudian hubungi pihak berkuasa yang berwibawa.

SEA09 — DOF — Aquaculture Licensing page; jurisdiction and project conditions require authority confirmation (opens in a new tab)

Kawalan import, eksport dan penyakitSekatan dan dokumen khusus produk dan spesies, termasuk pindaan 2024 yang disenaraikan. Dapatkan syarat semasa.

SEA08 — DOF — Import/export disease controls and prohibited-species rules, including listed 2024 amendments (opens in a new tab)SEA11 — DOF — Product/species-specific export orientation; importing-country conditions must be confirmed (opens in a new tab)

Spesies akuatik terancamAkta 686 dan kawalan spesies berkaitan. Tiada kebenaran disimpulkan daripada nama produk.

SEA07 — DOF — Fisheries Act 1985 [Act 317]; amendments and rules discovery; no consolidated-current-law analysis (opens in a new tab)

Program pembangunan dan komuniti LKIMSumber rasmi bagi infrastruktur, pasaran, pembangunan dan institusi nelayan. Sahkan ketersediaan dan kelayakan semasa.

SEA19 — LKIM — Fisheries development, landing facilities, markets, cold storage and community resources (opens in a new tab)SEA20 — LKIM — National/state/area fishermen association discovery resource (opens in a new tab)

Soalan semakan projek

  • Akses tapak dan air yang sah
  • Lesen atau pendaftaran perikanan atau akuakultur
  • Kawalan benih dan spesies
  • Keperluan alam sekitar
  • Biosekuriti
  • Keselamatan pekerja
  • Pengaturan pendaratan dan pemprosesan
  • Syarat pasaran destinasi

Ini soalan usaha wajar, bukan kesimpulan perundangan tentang projek tertentu. Sabah dan Sarawak berhak mendapat laluan rujukan mereka sendiri; prosedur semenanjung bukan senarai semak permit universal, dan tiada tuntutan dibuat bahawa sesuatu aktiviti makanan laut Malaysia menerima subsidi atau pengecualian cukai.

Jaminan

Standard, pensijilan dan jaminan

Enam jenis pemeriksaan, setiap satu dengan pihak berkuasa dan skopnya sendiri. Tiada satu pun boleh menggantikan yang lain.

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.

Skim yang diminta pembeli seperti ASC, BAP, MSC atau BRCGS hanya boleh ditambah dengan sumber pengeluar sijil yang disahkan dan bukti khusus pembekal. Tiada apa-apa di halaman ini menetapkan bahawa pembekal yang disenaraikan memegang mana-mana daripadanya, dan tiada tanda atau logo sijil dihasilkan semula.

Asal Usul

Kebolehjejakan, perolehan bertanggungjawab dan IUU

IUU bermaksud penangkapan ikan yang haram, tidak dilaporkan dan tidak dikawal selia. Bagi sesuatu pembelian, hubungkan pembekal, spesies, vesel atau ladang sumber, rekod tuaian atau pendaratan, lot pemprosesan dan dokumen penghantaran.

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.

Minta bukti yang sesuai dengan produk

  • Sumber tangkapan atau ladang yang sah
  • Butiran asal usul dan tuaian
  • Rekod lot
  • Sebarang dokumentasi tangkapan atau kesihatan yang diperlukan
  • Kawalan keselamatan dan kebajikan pekerja

SEA16 — DOF — IUU resource; no unsupported current international status badges (opens in a new tab)

Kekalkan jaminan ladang berasingan daripada kelestarian tangkapan liar: kedua-duanya menjawab soalan berbeza dan dibuktikan secara berbeza.

Perisian kebolehjejakan hanya berguna apabila rekod asasnya tepat dan disemak. Tiada lencana kelestarian hijau, tuntutan “bebas IUU” atau kelulusan antarabangsa muncul di halaman ini tanpa bukti sokongan semasa, yang bermakna tiada satu pun muncul.

Sahkan peraturan spesies terlindung dan pasaran, bukan menganggap nama produk menyelesaikan kesahan.

R&D dan Kemahiran

Penyelidikan, kemahiran dan teknologi

Titik permulaan untuk perbualan teknikal. Sahkan pasukan penyelidikan yang berkaitan, perkhidmatan yang tersedia, tarikh latihan dan terma komersial secara terus — satu penyenaraian bukan program yang sedia ada.

Soalan pembangunan yang wajar diskopkan

  • Kualiti benih
  • Pembiakan terpilih
  • Kecekapan makanan
  • Pemantauan air
  • Diagnosis penyakit
  • Hasil pemprosesan
  • Pengendalian sisa
  • Kebolehjejakan
  • Pendedahan iklim

Ini bidang siasatan editorial, bukan janji hasil teknologi yang terbukti. Ilustrasi dalam seksyen ini bersifat generik dan tidak menggambarkan kampus, makmal atau perkongsian institusi sebenar.

SEA22 — Malaysian Fisheries Society — Professional fisheries society and research-community resource (opens in a new tab)SEA24 — DOF / FRI — Fisheries research institute portal and current research resources (opens in a new tab)SEA25 — UMT / AKUATROP — Institute of Tropical Aquaculture and Fisheries identity/research resource (opens in a new tab)SEA26 — Universiti Malaysia Sabah — Borneo Marine Research Institute; marine/aquaculture research (opens in a new tab)SEA30 — SEAFDEC — Marine Fishery Resources Development and Management Department resource; do not assert current programmes (opens in a new tab)

Pelaburan

Orientasi pelaburan

Tujuh bidang kerja yang wajar dinilai sebelum sebarang keputusan modal.

  • Pemprosesan makanan laut nilai ditambah
  • Kebolehpercayaan rantaian sejuk
  • Kualiti hatceri
  • Makanan ternakan
  • Pemantauan air
  • Pengujian
  • Kecekapan sumber

Nilai kesemua ini terlebih dahulu

  • Permintaan pembeli sebenar
  • Kos operasi
  • Risiko biologi
  • Kekangan tapak
  • Kebenaran

Gunakan sumber pelaburan pemprosesan makanan yang berkaitan serta pihak berkuasa perikanan atau negeri untuk perbualan khusus aktiviti. Angka kelulusan pemprosesan makanan umum bukan nilai pelaburan makanan laut sahaja, dan tiada tempoh pengecualian cukai, had pemilikan asing, ramalan pulangan atau kelayakan projek disahkan di sini.

GEN-S02 — MIDA — Food-processing investment approvals, projects and job opportunities (opens in a new tab)SEA09 — DOF — Aquaculture Licensing page; jurisdiction and project conditions require authority confirmation (opens in a new tab)

Kepada Siapa Bertanya

Cari sumber yang tepat dalam ekosistem makanan laut Malaysia

Pengawal selia, badan pembangunan, rangkaian perdagangan dan komuniti, institusi penyelidikan dan syarikat terpilih. Penyenaraian bersifat editorial: ia tidak menetapkan perkongsian, pengesahan atau kelulusan pembekal.

Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.
Setiap gambar di halaman ini ialah ilustrasi editorial bagi aktiviti atau kumpulan produk generik. Tiada satu pun merekodkan ladang, kilang, pelabuhan atau syarikat tertentu, dan tiada satu pun plat pengenalan spesies saintifik.

Badan dan institusi

Menunjukkan 27 daripada 27 institusi dan sumber.

Direktori yang dipilih secara editorial, bukan pernyataan bahawa setiap persatuan tempatan di Malaysia telah disenaraikan. Gunakan direktori persatuan nelayan rasmi untuk liputan kebangsaan, negeri dan kawasan, bukan bergantung pada nama yang direka untuk mengisi jurang.

MADA di sini bermaksud Malaysia Aquaculture Development Association, bukan Lembaga Kemajuan Pertanian Muda. Dokumen sejarahnya menetapkan identiti, bukan terma keahlian atau kepimpinan semasa.

Entri yang pautan atau halamannya tidak dapat disahkan

Rekod ini ditunjukkan dengan perkataan pek itu sendiri. Masa tamat, kegagalan mengambil halaman atau dokumen sejarah direkodkan sebagai itu sahaja, dan setiap satu memerlukan semakan pautan berfungsi yang semasa sebelum pelepasan awam.

  • KPKM — official-search-result; full-page-fetch-failed
  • MADA — Malaysia Aquaculture Development Association — primary-historical-PDF-read
  • UMT / AKUATROP — official-search-result; direct-fetch-timeout
  • SEAFDEC / MFRDMD — linked-by-DOF; direct-fetch-timeout
  • Royal Malaysian Customs — homepage-read-limited-detail

Contoh syarikat

Menunjukkan 9 daripada 9 contoh syarikat.

Sembilan contoh syarikat merangkumi pemprosesan, penternakan, perdagangan dan makanan ternakan huluan. Penerangan dilaporkan syarikat dan bukan kedudukan bahagian pasaran. Kemudahan Myanmar milik syarikat Malaysia bukan pengeluaran Malaysia, dan produk import yang dijual firma Malaysia bukan pengeluaran Malaysia.

Sediakan ringkasan perolehan makanan laut

Acara

Acara perdagangan dan hubungan profesional

Status dikira daripada tarikh tamat setiap rekod terhadap tarikh semakan halaman ini, jadi edisi yang telah berlalu tidak boleh dipaparkan sebagai akan datang.

Bagi program teknikal, gunakan sumber acara persatuan profesional dan institut. Tiada persidangan makanan laut disenaraikan di sini tanpa halaman penganjur semasa yang disahkan, dan tiada butang pendaftaran yang telah luput dihasilkan semula.

Langkah Seterusnya

Laluan pembeli

Lapan langkah, mengikut urutan. Setiap satu lebih murah daripada menemui masalahnya pada langkah berikutnya.

  1. 1 / 8

    Tetapkan spesies dan produk yang tepat, asal usul, status liar atau ternakan, format, saiz atau bilangan dan kegunaan yang dimaksudkan.

  2. 2 / 8

    Tentukan pasaran pembeli, pek, isi padu, suhu dan keadaan penghantaran.

  3. 3 / 8

    Semak kebolehterimaan produk, kelulusan kemudahan dan sijil yang diperlukan dengan pihak berkuasa berwibawa dan pengimport.

  4. 4 / 8

    Senarai pendek berdasarkan kesesuaian proses dan produk yang terbukti; sahkan entiti sah dan premis yang tepat.

  5. 5 / 8

    Sepakati sampel, pemeriksaan dan ujian, rawatan yang boleh diterima, berat bersih dan kriteria kualiti.

  6. 6 / 8

    Bandingkan pesanan minimum bertulis, masa petunjuk, harga, pembayaran, terma penghantaran dan kos sampai.

  7. 7 / 8

    Sahkan kebolehjejakan, dokumentasi kesihatan, tangkapan dan asal usul serta tanggungjawab rantaian sejuk.

  8. 8 / 8

    Cuba produk yang disepakati dan periksa prestasi sebelum meningkatkan isi padu.

Sediakan ringkasan perolehan makanan laut

Tiada penghantaran pertanyaan di halaman ini. Ringkasan di bawah disusun dalam pelayar anda: tiada apa-apa dihantar ke mana-mana, tiada apa-apa disimpan, dan platform ini tidak menerimanya.

Ringkasan perolehan makanan laut

Jangan masukkan data peribadi. Pembina ini hanya meminta keperluan produk dan komersial.

Pratonton

Isikan satu medan untuk membina ringkasan.

Sahkan entiti sah pembekal, premis, skop sijil bagi produk yang dipilih dan keperluan kebolehterimaan destinasi sebelum membuat pesanan.

Soalan yang berbaloi diselesaikan awal

Adakah angka akuakultur itu semuanya ikan?

Tidak. Jumlah yang diterbitkan termasuk rumpai laut berat basah, dan halaman ini menunjukkan komponen rumpai laut secara berasingan bersama baki yang jelas dilabelkan sebagai terbitan.

Adakah jumlah eksport itu meliputi makanan laut boleh dimakan sahaja?

Tidak. Ia bakul komoditi perikanan yang lebih luas, termasuk tepung ikan, ikan hiasan dan tumbuhan akuatik. Gunakan jadual kategori bagi produk yang anda perlukan.

Adakah ketersediaan per kapita mengukur berapa banyak yang dimakan setiap orang?

Tidak. Ia menganggarkan makanan yang tersedia bagi setiap orang melalui akaun bekalan dan penggunaan. Ia bukan pengambilan tinjauan diet individu.

Adakah FTA menggantikan permit eksport atau keperluan kesihatan?

Tidak. Sahkan layanan tarif dan asal usul serta syarat kawal selia khusus produk secara berasingan.

Adakah ini pembekal yang disahkan atau diluluskan?

Tidak. Rekod syarikat menyokong penemuan. Semak kelayakan, kesahan, kapasiti dan kesesuaian secara terus dengan setiap syarikat.

Adakah imej ikan itu plat pengenalan saintifik?

Tidak. Ia visual kumpulan produk yang bersifat ilustrasi. Sahkan spesies yang tepat secara bebas.

Bukti

Sumber dan metodologi editorial

Pengeluaran menggunakan jadual perikanan 2025; perdagangan yang lebih luas menggunakan buku kerja 2024; penggunaan terpilih dan kuantiti komoditi menggunakan siaran 2025 bertarikh 29 September 2026. Tempoh dan skop kekal berasingan sepanjang halaman. Aktiviti syarikat diambil daripada penerbitan mereka sendiri. Imej menggambarkan konsep sektor dan tidak merekodkan kemudahan tertentu. Disemak 12 Oktober 2026.

5 entri daftar merekodkan masa tamat, kegagalan mengambil halaman, bacaan laman utama sahaja atau dokumen sejarah (SEA18, SEA23, SEA25, SEA30, GEN-S29). Ia ditunjukkan dengan perkataan itu dan tidak dianggap telah disahkan.

18 entri daftar tidak dirujuk oleh mana-mana baris di halaman ini. Ia menyokong teks naratif atau dipegang sebagai rujukan, dan kekal dalam daftar supaya jejak bukti lengkap.

Halaman sektor Thailand digunakan sebagai rujukan reka bentuk dan fungsi sahaja. Tiada angka, institusi, imej atau ayat Malaysia diambil daripadanya.

Tunjukkan daftar sumber penuh
Sumber dan metodologi editorial
IDPenerbitApa yang disokongTempoh rujukanDisemakStatus pengesahan
SEA01 (opens in a new tab)DOF MalaysiaOriginal archive downloaded; marine landings Table 4.2, inland landings Table 33.1, aquaculture Tables 14.1/14.2/14.10/14.13/28.22025; archive published in 2026/082026-10-12original-PDF-tables-read-and-summary-rendered
SEA02 (opens in a new tab)DOF MalaysiaOriginal workbooks read: Table 1.2 composition/totals, Tables 2.3/3.3 country values. Stored monetary values are MYR; million-unit custom display confirmed. Do not use erroneous historic regional-table percentages.2024; archive published in 2026/082026-10-12original-XLSX-tables-read-and-reconciled
SEA03 (opens in a new tab)DOSM2025 selected fisheries production/import/export/PCC; Exhibit 5 page 37 (PDF page 47); detailed Table 4 and technical notes. PCC is food available per person, not surveyed intake.2025; release 29 September 20262026-10-12original-PDF-read-and-Exhibit-5-rendered
SEA04 (opens in a new tab)DOF / Department of Information official release2024/2025 farmed marine shrimp volume/wholesale value; whiteleg and tiger shrimp; RAS/IoT/SPF orientation13 June 2026 release; 2025 annual figures2026-10-12primary-release-read
SEA05 (opens in a new tab)DOFProduction archive discovery; 2025 archive identified in official HTMLCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA06 (opens in a new tab)DOFTrade archive discovery; newest listed archive 2024 at checked dateCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA07 (opens in a new tab)DOFFisheries Act 1985 [Act 317]; amendments and rules discovery; no consolidated-current-law analysisCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA08 (opens in a new tab)DOFImport/export disease controls and prohibited-species rules, including listed 2024 amendmentsCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA09 (opens in a new tab)DOFAquaculture Licensing page; jurisdiction and project conditions require authority confirmationCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA10 (opens in a new tab)DOFVessel licensing, eLogbook and related official resourceCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA11 (opens in a new tab)DOFProduct/species-specific export orientation; importing-country conditions must be confirmedCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA12 (opens in a new tab)DOFAquaculture myGAP scheme; page refers to older standards, so current version/criteria must be checkedCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA13 (opens in a new tab)DOFFarm/premises register with certificate dates; do not infer blanket certificationCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA14 (opens in a new tab)DOFFeed/fishmeal myGMP list shows 2021–2022 dates despite active labels; not evidence of current certificatesCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA15 (opens in a new tab)DOFFQC programme orientation for EU-linked supply chains; historical 2008 discussion is not a current blanket banCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA16 (opens in a new tab)DOFIUU resource; no unsupported current international status badgesCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA17 (opens in a new tab)DOFDAN 2.0 2021–2030 and fisheries climate action plan 2024–2030 listed; expired 2021–2025 plan not presented as newCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA18 (opens in a new tab)KPKMNAP/DAN 2.0 policy includes fisheries/aquaculture; resilient, technology-enabled agrofood orientation2021–20302026-10-12official-search-result; full-page-fetch-failed
SEA19 (opens in a new tab)LKIMFisheries development, landing facilities, markets, cold storage and community resourcesCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA20 (opens in a new tab)LKIMNational/state/area fishermen association discovery resourceCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA21 (opens in a new tab)LKIMNEKMAT and fishermen association referral linksCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA22 (opens in a new tab)Malaysian Fisheries SocietyProfessional fisheries society and research-community resourceCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA23 (opens in a new tab)Malaysia Aquaculture Development AssociationAssociation identity and historical membership categories, not current fees or leadership2017 form hosted by association2026-10-12primary-historical-PDF-read
SEA24 (opens in a new tab)DOF / FRIFisheries research institute portal and current research resourcesCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA25 (opens in a new tab)UMT / AKUATROPInstitute of Tropical Aquaculture and Fisheries identity/research resourceCurrent institution resource2026-10-12official-search-result; direct-fetch-timeout
SEA26 (opens in a new tab)Universiti Malaysia SabahBorneo Marine Research Institute; marine/aquaculture researchCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA27 (opens in a new tab)DOF SabahSabah fisheries authority and local resourceCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA28 (opens in a new tab)DOF MalaysiaDepartment of Marine Fisheries Sarawak contact/resourceCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA29 (opens in a new tab)DOFFisheries biosecurity laboratory discoveryCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA30 (opens in a new tab)SEAFDECMarine Fishery Resources Development and Management Department resource; do not assert current programmesCurrent resource2026-10-12linked-by-DOF; direct-fetch-timeout
SEA31 (opens in a new tab)Department of EnvironmentEnvironmental authority resource; no blanket project threshold inferredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
SEA32 (opens in a new tab)Malaysian Maritime Enforcement AgencyMaritime enforcement resource; no licensing mandate inventedCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read
GEN-S02 (opens in a new tab)MIDAFood-processing investment approvals, projects and job opportunities20242026-10-12page-read
GEN-S03 (opens in a new tab)HDCHalal exports and growth, covering food and non-food; industry-development mandate20252026-10-12page-read
GEN-S04 (opens in a new tab)JAKIMOfficial Malaysian Halal Directory orientation and scopeCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S05 (opens in a new tab)MOH FSQPMeSTI food-safety assurance schemeCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S06 (opens in a new tab)MOH FSQPGMP scheme; do not publish processing-time guaranteesCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S07 (opens in a new tab)MOH FSQPHACCP scheme and application guidanceCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S08 (opens in a new tab)MITIRegional/bilateral agreement discovery and HS/origin tools; listing is not proof every agreement is in forceCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S12 (opens in a new tab)FMMMAFMAG food-manufacturing representation and industry communicationCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S16 (opens in a new tab)MAQISProduct-specific quarantine/import permits and agency referral; FAQ mixes 2017/2023 order references, so no fixed legal checklist inferredCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S20 (opens in a new tab)Standards MalaysiaStandards and accreditation authority resourceCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S21 (opens in a new tab)SIRIMTesting and technology resource; confirm relevant service scopeCurrent page at check date2026-10-12page-read
GEN-S28 (opens in a new tab)SSMCompany registration authority resource; exact incorporation requirements not assessedCurrent page at check date2026-10-12homepage-read
GEN-S29 (opens in a new tab)Royal Malaysian CustomsCustoms authority resource; no shipment-specific tariff decisionCurrent page at check date2026-10-12homepage-read-limited-detail
SEA-FTA01 (opens in a new tab)MITIATIGA / ASEAN Free Trade Area official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA02 (opens in a new tab)MITIASEAN–Australia–New Zealand (AANZFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA03 (opens in a new tab)MITIASEAN–China (ACFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA04 (opens in a new tab)MITIASEAN–India (AIFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA05 (opens in a new tab)MITIASEAN–Japan (AJCEP) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA06 (opens in a new tab)MITIASEAN–Korea (AKFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA07 (opens in a new tab)MITIASEAN–Hong Kong, China (AHKFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA08 (opens in a new tab)MITIRCEP official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA09 (opens in a new tab)MITICPTPP official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI records Malaysia entry into force 29 November 2022; current party/schedule coverage needs shipment-specific check
SEA-FTA10 (opens in a new tab)MITIMalaysia–Australia (MAFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA11 (opens in a new tab)MITIMalaysia–Chile (MCFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA12 (opens in a new tab)MITIMalaysia–India (MICECA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA13 (opens in a new tab)MITIMalaysia–Japan (MJEPA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA14 (opens in a new tab)MITIMalaysia–New Zealand (MNZFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA15 (opens in a new tab)MITIMalaysia–Pakistan (MPCEPA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA16 (opens in a new tab)MITIMalaysia–Türkiye (MTFTA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12MITI resource page read; product treatment and current schedules require shipment-specific check
SEA-FTA17 (opens in a new tab)MITIMalaysia–EFTA (MEEPA) official resource; seafood-specific HS/origin/tariff verification requiredCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12Signed 23 June 2025; checked MITI page records entry into force N/A; do not claim an active preference
SEA-C01 (opens in a new tab)QL Resources BerhadMarine-products manufacturing resource; confirm actual Malaysian supplying entity and facility.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-C02 (opens in a new tab)Ocean FreshCompany lists frozen fish, molluscs and other seafood products; processor, wholesaler and exporter.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-C03 (opens in a new tab)GST GroupCompany site presents barramundi, tiger prawn and seafood product/facility resources.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-C04 (opens in a new tab)Camaroe BerhadCompany describes hatchery, farming, processing and customised packaging for black tiger prawns.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-C05 (opens in a new tab)Blue Archipelago BerhadCompany describes hatcheries, grow-out ponds and a processing plant; farms in Kedah and Terengganu.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-C06 (opens in a new tab)North CubeCompany describes shrimp production, processing and packaging operations.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-C07 (opens in a new tab)Texchem Resources — Food DivisionMalaysian group describes local and Myanmar seafood factories. Do not label all operations as Malaysian production.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-C08 (opens in a new tab)Gold Coin MalaysiaMalaysia aquaculture feed products include shrimp and fish feeds; upstream supply-chain example.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-C09 (opens in a new tab)Far East FisheriesCompany reports Kuala Lumpur headquarters and a seafood export/sourcing business with international history.Current resource checked 12 October 20262026-10-12company-primary-site-read; current capability not independently audited
SEA-E01 (opens in a new tab)Pakar Pertanian organiser23–25 April 2027 at MAEPS Serdang, Selangor; agriculture/aquaculture/food trade eventAnnounced 2027 event2026-10-12primary-page-read
SEA-E02 (opens in a new tab)MIFB organiser21–23 July 2027 at Kuala Lumpur Convention Centre; food/beverage trade eventAnnounced 2027 event2026-10-12primary-page-read
SEA-REF (opens in a new tab)The True ThailandStructure/function reference only; Thailand figures and regulatory conclusions not copiedCurrent resource checked 12 October 20262026-10-12primary-page-read

14 · 15 · 12 · 10+10 · 8 · 11 · 27 · 9 · 17 · 27 · 74 statistics, consumption records, trade categories, export and import market rows, regional records, product groups, institutions, companies, agreement resources, assets and source register entries.

English